Да бъдат патриоти. Нека се върнат в близкото минало и да видят, че безспорно гласуването в чужбина е в полза на ДПС. Това заяви Валери Симеонов след бурята от негодувание на българите в чужбина заради ограничаването на изборните им права с промените в Изборния кодекс.
Според Симеонов нямало друга държава, която в чужбина да открива секции за избори извън посолствата и консулствата. Освен това откриването на такива секции било много скъпо, а в много чужди държави имало забрана да се откриват такива секции. Така било в Германия, където обаче ако било ставало така, било в нарушение на германския закон и с компромиси, обясни лидерът на НФСБ пред Нова телевизия.
В закона е предвидено продължителността на гласуването да се отнася само за българите, живеещи в радиус от 20 километра от дипломатическото представителство – за другите българи не важало. Можело и дипломатическите представителства да наемат помещения и там да се разполагат секции, стана ясно от думите на Симеонов, който същевременно пак напомни колко скъпо било „да се откриват секции на стотици хиляди километри” от дипломатическите представителства и така не можело.
След като на Симеонов му беше припомнено как миналата година в Лондон имаше стотици българи, които не можаха да гласуват при повече секции, отколкото е предвидено сега, той обяви, че „медиите преекспонират”. Лидерът на НФСБ обяви за „дискриминация” предложението в ЕС да няма ограничения за секциите, а извън ЕС да имат. Аз се боря срещу ДПС, дойде и следващият аргумент на Симеонов. Попитан какво е лошото българите в Турция да гласуват за която партия пожелаят, лидерът на НФСБ отвърна, че те щели да бъдат поставени в същото положение като българите на други места в чужбина. Симеонов беше категоричен, че на последните избори в Турция се гласувало за две-три секунди т.е. само се отбелязвали списъци. Това ли искаме, това ли искат българите в чужбина – турската държава да ни помага, попита Симеонов.
Съпредседателят на Патриотичния фронт беше попитан какво се случва с хора, които работят в деня на изборите и не могат да гласуват. Той отвърна, че това е „уважителна причина” и нямало да се брои като умишлено неучастие. В това задължително гласуване остана само думата „гласуване”, което не ни удовлетворява, продължи Симеонов. За него дерегистрацията е борба срещу „мъртвите души”.
Валери Симеонов отрече и, че мярката за разделянето на референдумите не е насочено срещу „Шоуто на Слави”. Нека Трифонов не се вози на чужда каруца и покрай президентските избори да си прокарва неособено състоятелните тези, каза Симеонов. Той смята, че активността на референдума за електронното гласуване скочила, защото на хората им давали по две бюлетини „от обяд” след разпореждане на ЦИК. Смятате ли, че е възможно с изборите за президент да се отговори на още 7-8 въпроса, попита националистът.